פיקניק בעין פיק

1
לא תשמעו ממני אף מילה על כך שלילדים יש חופשת פסח של שבועיים וחצי שבה הם יכולים ללכלך בשקדנות את כל מה שניקיתי, לאכול ומיד להיות שוב רעבים, להשתעמם, לקום באחת בצהריים (אם הם גדולים), לקום בחמש בבוקר (אם הם קטנים), לבהות במסכים או יותר גרוע – להזמין המון חברים. לא אקטר על השערורייה שנקראת “אסרו חג” – היום הנוסף של החופש שהמורים קיבלו כדי לנוח מהחופש.
2
נכנעת לכוח הירוק העצום הזה שנפרש מהחלון, מנוקד בסביונים צהובים ותלתן ורוד, למרחבי השמיים הבהירים שמסלקים ממני את רוב המתח. אקלף את האיש ממסך המחשב, אשכנע את הבנות הגדולות להיכנס לרכב מחוברות לאוזניות של הנייד. את הקטנים נעמיס כמו שהם – יושבים מול הטאבלט ונצא להרגיש חופש בחצר האחורית של הגולן שלנו.
3
עין פיק בגולן 4
בטיול המשפחתי האחרון ישבנו מול מפל מים קטן ומפכפך כשרק קולות כרסום מקלות הגמבה נשמעים בוואדי הירוק. “אנחנו ממש משפחה שוחרת בריאות!” ציינתי בסיפוק, “אכלנו את כל הירקות החתוכים!”.
“כי זה כל מה שהבאת” הסבירו לי הילדים את הדברים כהווייתם.

עין פיק בגולן 5
לטיול הבא אגיע מוכנה עם ארוחה שמכינים בבית בקלי קלות ושולפים בפיקניק אל מול מבטים משתאים. המתכון מתאים במיוחד לשבוע שלפני פסח שבו כולם נזכרים כמה הם אוהבים חמץ אופשר להחליף את הפיתות בטורטיות כשרות לפסח שנמצאות בסופר, אפילו ללא חשש קטניות.
התמונות צולמו בעין פיק שבדרום הגולן, המסלול מפורט בהמשך.

קבנוס רול בטורטיה כשרה לפסח

המצרכים ל-16 יחידות:
חבילת קבנוס
חבילת טורטיות כשל״פ או שתי לאפות עירקיות גדולות
עלי חסה
עירית או בצל ירוק
מלפפון חמוץ חתוך לאורך למקלות
ממרח פסטו/ עגבניות/ צ’ימיצ’ורי או פשוט חומוס
אופן ההכנה:
חותכים את קצות הטורטיה/ לאפה ליצירת ריבוע.
מורחים את משטח הפיתה הריבועי בממרח המועדף עליכם.
מניחים מקצה לקצה לרוחב השליש התחתון של הפיתה את מקל הקבנוס, עירית, חסה והחמוצים, ממש כמו בהכנת סושי.
מגלגלים את הטורטיה/לאפה עם המילוי לגליל עבה.
חותכים בסכין חדה את הגליל לפרוסות בעובי של כ-3 ס”מ.
מחזקים כל יחידה בעזרת קיסם.
קושיות:
לא חבל לזרוק את הקצוות המעוגלים שחתכנו?
מה פתאום לזרוק! זה לא פיקניק אמיתי בלי ילד ממורמר שטוען שהאוכל חריף/ מתוק/ מלוח/ רטוב או יבש מדי. תנו לו שקית עם פיתה בלי כלום, שהוא כידוע הטעם שהילדים הכי אוהבים.

עין פיק בגולן 7
עין פיק

פינה קסומה שבה עצי תאנה נושקים למי מעיין קרירים הנובעים כל השנה. עבודות הפיתוח באתר הושלמו וכעת הוא אחד מהאתרים המרשימים והיפים בגולן, הכוללים היסטוריה, ארכיאולוגיה, טבע פראי, צמחייה ייחודית ומעיין צלול.

איך מגיעים

בצומת אפיק פונים דרומה (ימינה) לכביש 98. לאחר כקילומטר, מול הפנייה לקיבוץ מיצר, מחנים לצד הכביש ולאחר כ-100 מטר אנחנו בכניסה לעין פיק. או כותבים “עין פיק אמיתי ל-מעיין עין-פיק” בוויז.

עין פיק הוא שמו הקדום של המעיין ושל הכפר העתיק שהיה כאן בעבר (שלימים התגלגל בשם העברי אפיק, אותו נושא הקיבוץ הסמוך). במקום נראים שרידי המבנים המשוחזרים של הכפר ובוסתניו. הנוף במורד ערוץ נחל עין גב מרהיב. בתחתית המדרון שלפנינו נוכל להבחין בקו הזרימה הברור של המים, עוטה הירק ופריחת ההרדוף הוורודה. מעבר לו מציצים נתח כחול מהכנרת וחלק גדול מהעיר טבריה, התלויה במורדות הצד האחר של האגם. משמאל למרפסת התצפית, ניצב מבנה חרב המספק צל קריר ונפלא. בקירו המערבי, הפונה אל הנחל, קרועים שני חלונות מקושתים שמהם נשקף הנוף הנהדר… ועוד לא ראיתם את המעיין.
רקע היסטורי:
ראשיתו של היישוב במקום היא בתקופת התלמוד וממצאים ובהם משקוף ועליו הכתובת “אנא יהודה חזאנה” (שהועבר למוזיאון עתיקות הגולן) וסמלים כמו מנורה ושופר מעידים על התיישבות יהודית במקום מימי התלמוד. השרידים המאוחרים ביותר הם סוריים.
המסלול:
יורדים עם השביל המסודר בין בתי הכפר. לאחר כדקותיים הליכה, מגיעים לרחבה מרוצפת ממנה נשקף נוף מרהיב אל הכנרת, הרי הגליל וערוץ נחל עין גב. מקצה רחבת התצפית יורדות מדרגות אל השביל. המדרגות עוברות בתוך ומתחת לפיתולי עצים. ממשיכים עד לפיצול שייקח אותנו ימינה למעיין ולנביעה. לאחר מנוחה, הירגעות והנאה מהמקום ומהנוף המקסים, חוזרים לשביל ישר ולמעלה, חוצים את הפלג על גשרון עץ וממשיכים בטיפוס עד לאלה אטלנטית עתיקה המצלה על ספסל צופה לנוף. לאורך המסלול פינות חמד מוצלות למנוחה והנאה מהנוף, שיחי צבר גדולים ועצי תאנה רחבי עלים. כדי לסיים במקום שהתחלנו, בפיצול השבילים הבא בוחרים בשביל הימני וממשיכים איתו חזרה לשרידי הכפר פיק ולרחבת התצפית.
תיאור המסלול באדיבות: תיירות גולן.

ציון דרך

התמצאות “עין פיק אמיתי ל-מעיין עין-פיק” בוויז
נגישות  10 דקות הליכה מהחניה במדרגות ושביל מוצל אל הוואדי, לא נגיש לנכים ולעגלות ילדים
נקיון המים  המים נקיים
צל יש שפע צל
פינת ישיבה יש ספסל ישיבה ומעט מאוד מקום ליד המים
גובה המים מים  בגובה של כמטר וחצי
דבורים וצרעות אין

המעיין מתאים למשפחות עם ילדים בכל הגילאים, המסלול נוח להליכה אך לא נגיש לנכים.

Comments

comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Skip to content