לא נולדתי עם מקלדת ביד. אחי התאום תמיד גילה חיבה למספרים, חישובים ושברים עשרוניים. אני לעומת זאת אהבתי לצייר, לגזור ולבהות בעולם היפה. אחרי עשרים שנה בתור מעצבת גרפית, החלטתי לחלוק את האהבה הזאת עם שאר העולם, מה שאומר בעברית – לפתוח בלוג. בהתחלה קצת חששתי מהמורכבות. אני, אינטרנט, אתר, מערכת ניהול תוכן? אבל מאז די התמכרתי. מאות פוסטים, מעל 7000 לייקים לדף הפייסבוק של הבלוג, אלפי תמונות שנגנזו, והמון קלוריות (בריאות) שנגרסו, אפשר לומר שתפסתי את הקטע, ולטובת מי שמתלבטת, או מי שמתלבט  – הכנתי מורה נבוכים קצר.

אז איך לפתוח בלוג בשני צעדים? האמת היא שזה די קל. יש כמה אופציות.
אפשר להשתמש בשירות חינמי כמו טאמבלר, גוגל בלוגס, או אפילו וויקס. כולם מערכות שניתן להעלות בהן תוכן ברמה כזאת או אחרת, ולהציג אותו לגולשים. היתרונות: זה בחינם. החסרונות: כמו כל דבר שלא משלמים עליו, מישהו אחר נשאר הבעלים. בחלק מהמקרים, אי אפשר לבחור את הדומיין הרצוי, וכך, אם שמך למשל הוא ׳ענת׳ ואת חולמת על אתר בשם הבדוי:
www.anati-home-food.co.il
תאלצי להסתפק בדומיין שיראה ככה:
https://anati-home-food.tumblr.com

צרה נוספת למכורים לעיצוב כמוני היא שבדומאות שלמעלה אפשרויות העיצוב מוגבלות עד מאוד. עיצוב, כידוע, זה הכל בחיים.

לכן, בעצתו של אחי הקטן והחתיך, המתפקד גם כמנטור הטכני של הבלוג, אני בחרתי בוורדפרס. והנה מדריך שמסביר איך לפתוח בלוג בוורדפרס בשני צעדים או קצת יותר.

בוחרים אחסון

האחסון הוא הבית של הבלוג, כמו קופסת הפתעות שבתוכה הוא יושב (או קופסת אוכל אם תרצו). כשגולשים אליכם לאתר, ובמיוחד כשיש עומס כי כתבתם פוסט מגניב, מה שקורה בעצם הוא שמדברים עם השרת בו האתר ׳יושב׳, או מאוחסן. לכן רצוי שהוא יהיה אמין, מוכר, ובעל שירות לקוחות טוב. בלוהוסט הוא אחד מספקי האחסון הגדולים בעולם, ופופולרי מאוד בקרב בלוגרים.

מה עושים בתכלס:
ניגשים ללינק הזה (או לוחצים על התמונה) ובוחרים בחבילה הבסיסית, basic. בשלב הזה היא אמורה להספיק בהחלט.

איך לפתוח בלוג

בוחרים דומיין

הדומיין, הוא השם של הבלוג, ומתפקד גם ככתובת. אם מישהו רוצה למצוא את הבלוג החדש שפתחתן, סביר להניח שהוא יחפש את שם הדומיין. השם שאני בחרתי כידוע הוא ׳איך להרשים את חמותך בשני צעדים׳ אבל בשביל הבלוג הסתפקתי בleharshim.com. יש הטוענים שסיומת co.il עדיפה, ויש שטוענים אחרת. כך או כך, אל תתנו לזה לעצור אתכן. ביחרו שם קליט וכיפי, שעושה לכן טוב בנשומה.
מה עושים תכלס: אחרי שבוחרים את חבילת הבסיס, אפשר לרשום את הדומיין דרך השירות של בלוהוסט, ככה גם יותר קל לנהל הכל במקום אחד.

איך לפתוח בלוג דומיין

מוודאים שבחרנו את החבילה הנכונה:

איך בוחרים אחסון

אין חובה לשלם על הגנת פרטיות לבלוג, אלא אם כן ממש בא לכם. משלמים באמצעות כרטיס אשראי, מקבלים את פרטי האחסון לכתובת המייל, ושומרים אותם במקום בטוח.

מתקינים וורדפרס

אחרי שיש לנו אחסון, ויש לנו כתובת, מה שחסר זה להתקין וורדפרס. וורדפרס היא מערכת אמינה ופופולרית לניהול תוכן, שמאפשרת לנו בתור בלוגרים לעשות פחות או יותר הכל. אבל קודם כל, בואו נתקין אותה. לאחר שנתחבר לבלוהוסט בעזרת פרטי הכניסה שקיבלנו במייל, נקבל את הפופ אפ הבא ובו נבחר באפשרות השמאלית:

איך פותחים בלוג

בניווט, נלחץ על hosting, ושם נחפש את האייקון של וורדפרס, עליו נלחץ כדי להתקין את המערכת.

איך פותחים בלוג

ממשיכים עם הוראות ההפעלה הפשוטות, ולא שוכחים לתת לבלוג שם (דומה מן הסתם לדומיין) ולקבוע סיסמא ושם משתמש לניהול המערכת.

איך פותחים בלוג

אחרי האישור, אתם באוויר! ואם תגלשו אל כתובת הדומיין שבחרתם בהתחלה, תוכלו לראות שהאתר חי וקיים, אם כי כמובן לא הוזנו אליו עדיין תכנים. וכאן מתחיל החלק הכיפי.