עוגה מבצק סוכר

עוגה מבצק סוכר

אין ספק שאחרי הפוסט הזה יזרקו אותי מקבוצת “אמהות שוקעות”, מדובר כאן על הכנת עוגת שלוש קומות כולל עיטור פרחי סוכר ודמות פיה מבצק סוכר שעבדתי עליה יומם וליל ובסך הכל כשבוע ימים.

אני לא מכירה דרך אחרת להתמודד עם ההתרגשות לקראת אירוע חשוב, רק ליצור, ועדיף ליצור משהו שימושי או אכיל. נכון, גם בלי עוגה מבצק סוכר, בלי ספר תמונות מעוצב, בלי לוגו לבת המצווה, השמחה גם תהיה גדולה, אבל זו הדרך שלי לרפא את עצמי בעיסוק, וחוץ מזה, אני אוהבת שהכל נראה יפה ונאה.

יצירת דמות מבצק סוכר

הפעם, חגגנו בת מצווה לקטנה שלנו. מי שעוקב אחרי הבלוג כבר יודע על הילדה המיוחדת שלנו עם תסמונת דאון, שמביאה לחיים של כל המשפחה כמויות של אהבה שלא הכרנו. רצינו לחגוג לה בסביבה אוהבת במדשאת המושב, עם כל החברות והמשפחה והידידים הטובים, ששותפים איתנו בדרך המיוחדת שעברנו. הקטנה ואני מבינות אחת את השניה ויש לנו את אותו ראש, בקלות בחרנו יחד נושא מוביל לאירוע שמביא לידי ביטוי את הקסם האישי שלה – פיית המשאלות והאהבה. נגזרת הצבעים שהתאמתי היא פסטלים רכים ונצנצים שהופיעו בעיצוב האירוע, בשמלות שלנו, במפות, בריהוט הגן. הפיה הופיעה על ההזמנה, על פלייסמטים בשולחנות הבר, על ספר התמונות המעוצב וכמובן על העוגה.

אז אלו מכן, או מכם, שכבר הכינו עוגות בצק סוכר ורוצים ללמוד להכין דמות מפוסלת מרשימה, קדימה לעבודה, קראו את ההנחיות ואתם מוזמנים לפנות אליי בשאלות בפייסבוק של “איך להרשים את חמותך” או כאן, בתגובות באתר.

ואם מתחשק לכם לקבל רעיונות לאירוע גן מעוצב עם פינות בילוי לילדים ולמבוגרים, תגלשו בטיל לסוף הפוסט.

את כל מה שאני יודעת על בצק סוכר למדתי מהתנסות וגם מהמורה המוכשרת וזוכת הפרסים הבינלאומיים טל, מסטודיו טלטלים.

לצביעת בצק הסוכר השתמשתי בצבעים המעולים של ליהי רוזנברג ממג’יק קולורס.

הכנת הבצק

את החלקים המפוסלים של העוגה, להבדיל מציפוי העוגה, יוצרים מבצק פיסולי שמכינים בלישה של חצי ק”ג בצק סוכר עם כפית אבקת cmc, להשיג בחנויות לאפייה. אל תוותרו על התוסף הזה שבלעדיו הפיסול שלכם יסבול מנזילה של האברים המפוסלים וגם יתייבש לאט מאוד.

הכנת השבלונה לראש

לוקחים אגרוף מלא בבצק סוכר פיסולי לבן ומצמידים אותו לפנים של בובת ברבי או בראצ לפי טעמכם, אני השתמשתי בברבי. נוצרת תמונת היפוך של ראש הבובה כמו בצילום מצד שמאל, והיא תשמש אותנו ליצירת ראש הבובה בהמשך. מניחים את השבלונה לייבוש מלא של יומיים, עד שהשבלונה קשה כאבן.

יצירת ראש הפיה

צובעים חצי קילו של בצק הסוכר הפיסולי בצבע גוף בגוון בהיר או כהה יותר לפי בחירתכם, לוקחים חופן בצק (את שאר הבצק מכניסים לשקית ניילון אטומה), מעגלים אותו לכדור חלק ודוחסים אותו לתוך השבלונה ומייד מוציאים. המטרה היא ליצור ראש בובה יפה המכיל את כל הפרטים, כולל קצה האף. אפשר לנסות שוב ושוב עד שמרוצים מהתוצאה. אפשר לעצב אותה מעט עם היד, להרים את עצמות הלחיים או למשוך החוצה את האוזניים לפי הצורך. בעדינות משחילים את הראש על קיסם במבוק ארוך ומניחים אותה על הגב לייבוש של יום שלם.

יצירת דמות מבצק סוכר

איפור הפנים

כאן נדרשת עדינות מרבית. עדיף להתחיל במעט צבע בגוון בהיר מאוד ולהוסיף מעט לפי הצורך ולא לצבוע בגוונים חזקים, כי הדמות תיראה דומיננטית ומלאכותית, אלא אם כן אתם יוצרים דמות מוחצנת בכוונה. כדאי להכין את הצבעים על פלטה או צלחת לבנה ולידה כוס מים ומכחול.

את חלל העיניים כדאי לצבוע בלבן או להדביק מעט בצק סוכר לבן בצורת אליפסה מחודדת בקצוות, על חלל העין הלבן לצבוע את גלגל העין בגוון שתבחרו ולהדגיש את האישון בטוש שחור. כדי למנוע פזילה שני גלגלי העין והאישונים צריכים להיות ממוקמים כשהם פונים לאותה נקודה ועדיף שיפנו מעט הצידה למבט טבעי. מעל גלגל העין לעבור עם מכחול דק ביותר כך שהעפעפיים יסתירו חלק מהם ולצייר מעט ריסים בגוון חום. את הגבות לצייר במכחול דק בצבע גוף מעורבב עם מעט צבע לבן.

את השפתיים כדאי לצבוע בצבע ורוד מעורבב עם לבן, על הלחיים והאף ציירתי מעט נמשים במכחול דק עם צבע גוף כדי ליצור דמות ילדותית מעט. את הלחיים מברישים עם מכחול עבה בעזרת אבקת איבוק ורודה.

הצלחנו?

יצירת הגוף

יוצרים שני נחשים בעובי ובאורך דומה, מחברים אותם בקצה אחד ומפסלים בידיים צורת רגליים מקופלות וכפות רגליים יחפות. את צורת האצבעות יוצרים עם קיסם.

יוצרים משני נחשים קטנים יותר וזהים ברוחב ובאורך, צורת ידיים מכופפות בתנועה שתחליטו עליה.אני בחרתי שיד אחת תונח על הבגד מלפנים והשנייה תתמוך את הפיה מאחור. כדאי להביט בפרופורציות של בובת ברבי כדי לדעת מה גודל האיברים המתאים ביחס לראש.

את כפות הידיים יוצרים עם קיסם קטן, מפרידים בין האגודל לשאר האצבעות וחורצים חריץ קטן לסמן את צורת שאר האצבעות.

יוצרים כדור עם שקע עבור האגן וחרוט עבור פלג הגוף העליון, מחברים את שניהם בשיפוד במבוק.

מניחים לייבוש למשך יום שלם עד לייבוש מלא, אחרת משקל הראש ימחץ את גוף הפיה ויעוות אותו.

מצמידים את הרגליים לשקע האגן ומדביקים אותן בעזרת מכחול טבול במעט מים, אם החלקים כבדים ולא נדבקים, לוקחים קומץ בין האצבעות של בצק סוכר, לשים אותו במעט מים לעיסה רטובה ומשתמשים בה כדבק בין האברים.

מוציאים את ראש הפיה מהשיפוד שיצר בה חור, קוטמים בעזרת קאטר את השיפוד של גוף הפיה לגובה שיספיק להשחיל עליו את הראש.

יצירת דמות מבצק סוכר

יצירת הבגד

צובעים את בצק הסוכר הפיסולי בגוון שבחרתם, מספיקה טיפה קטנה ביותר. מרדדים את הבצק על משטח מקומח בקורנפלור, אם רוצים אפשר ליצור דוגמה של טקסטורת בד בעזרת מערוך עם שבלונת צורה. חותכים חצאית בחותכן עיגול של כעשר ס”מ, יוצרים חור קטן ברוחב מותני הבובה וחורצים את השמלה כדי שנוכל להלביש אותה בקלות. כדאי לרכך את קצוות הבד ולסלסל אותו מעט בעזרת כלי הפיסול הכדורי, מניחים את החצאית על ספוג ועוברים על שולי הבד בלחיצה עדינה ליצירת מראה טבעי.

אתם עדיין איתי?

מלבישים את הפיה בחצאית, מדביקים את החצאית לרגליים ומסדרים קפלים נאים בעזרת מכחול טבול במים, ממשיכים ומכינים לפחות עוד שכבה אחת נוספת לחצאית מלאה ויפה.

יצירת דמות מבצק סוכר

ליצירת החולצה חותכים טרפז צר למטה ורחב למעלה. באזור הצוואר חותכים חצי עיגול עבור מפתח הצוואר, כדאי לתכנן את גודלו כך שיסתיר את החיבור בין ראש הפיה לגוף. מדביקים את הבגד עם מכחול רטוב מעט וחותכים את חלקי הבד המיותר מאחור בעזרת גלגלת חיתוך.

יצירת דמות מבצק סוכר

מדביקים את הידיים לגוף הפיה בעזרת דבק בצק סוכר שתכינו מקומץ בצק סוכר הנלוש במעט מים לעיסה רטובה ודביקה.

יוצרים שרוולים אליפטיים בעזרת חותכן בצורת עלה ומדביקים את השרוולים כך שיסתירו את חיבור היד לגוף.

יצירת הכנפיים

מחממים תנור על 150 מעלות. מניחים במרחק של 10 סנטימטר זו מזו  כמה סוכריות קשות, לא דיאט (כי הן לא נמסות יפה). אני בחרתי סוכריות על מקל, כי הצבע שלהם מיוחד מגוון ומתאים לצבעוניות של הפיה. ממיסים את הסוכריות בתנור במשך כשמונה דקות, שבו מול התנור ותבדקו מתי הן מגיעות לגודל המתאים שהוא כ-6 ס”מ. כנפיים גדולות יקשו על החיבור וההדבקה שלהן. בוחרים זוג כנפיים שהצורה שלהן מוצלחת במיוחד, אם השתמשתם בסוכרייה על מקל הוציאו את המקל מהר לפני שהכנף תתקשה.

מכיוון שהבגד של הפיה עדיין רך ניתן להרטיב את הכנפיים ולהדביק אותן בלחיצה אל גב הפיה.

יצירת דמות מבצק סוכר

יצירת השיער

אם יש לכם אקדח ליצירת שיער מבצק סוכר, איזה כיף לכם, ואם לא, צרו נחשים דקים מבצק סוכר בצבע שערבבתם לפי בחירתכם. אני בחרתי גוון שטני שדומה לגוון השיער של הקטנה שלי. הדביקו את הנחשים מנקודת המרכז של השיער לכל הכיוונים עד שתיווצר תסרוקת מלאה לטעמכם, הקפידו ליצור נחשים מספיק ארוכים כך שיסתירו חיבורים בגב הפיה.

יצירת דמות מבצק סוכר

השלב בו אתם עפים על עצמכם

זה נראה מטורף, אתן יכולות להיות גאות, או גאים. בשלב הזה אני אוהבת לפזר מעל בעזרת מכחול יבש שפע נצנצים אכילים לגימור מרהיב. בשלב הזה אני גם אוהבת לנסות לתקן פה ושם דברים שזקוקים לטיפול נוסף. כאן מתערב האיש שלי ומזהיר אותי לא לגעת כי אני עלולה להרוס הכל. ת’אמת הוא צודק, אל תגעו, זה נהדר, או כמעט נהדר אבל רק אתם תשימו לב.

אני מניחה את הדמויות המפוסלות בראש העוגה בלי להדביק אותן, כך אפשר להסיר אותן לפני חיתוך העוגה ולשמור אותן למזכרת.

אין אושר גדול וסיפוק נפלא יותר מהרגע שמניחים את קישוטי העוגה, הפרחים שהכנתם בעצמכם (אסביר איך בפוסט אחר), הסרטים, הנוצצים, הכוכבים ובראשם בקומה העליונה את הפיה היפה לתפארה.

יצירת דמות מבצק סוכר

מלבד הרגע שבו הצלחנו להעביר את העוגה בלי פגע לאירוע, גם זה אחד הרגעים!

יצירת דמות מבצק סוכר

יצירת דמות מבצק סוכר

צילומי האירוע הם של הצלם והמורה המוכשר לצילום עפר בלנק.

איך יוצרים דמות מבצק סוכר

לעיצוב פינת הכניסה שעליה הנחתי את העוגה ואת ספר התמונות, שאלתי מחברה טובה תריסי עץ בגוון ירוק בהיר שתחמו את הפינה ונתנו לה רקע שיקי. ריססתי לוחות עץ בספרי שחור וכתבתי עליהם בגיר ברכות לאורחים. על שולחן עץ מפינת פיקניק הנחתי את הפח של הסטודיו שלי והכנסתי אליו שתי חבילות גיבסנית, כל כך פשוט, כל כך יפה. בתוך זרי הגיבסנית הטמנתי שרשרת דקה של נורות לד קטנטנות שנצצו עם חשיכה כמו חבורת פיות קטנות.

איך יוצרים דמות מבצק סוכר

בעזרת הילדים תלינו על העצים שרשראות כוכבי זהב, דגלוני יוטה עם לבבות, בעלות של דולרים בודדים, ועוד כמה אביזרים יפים כמו לוכד חלומות שהסטודנטית הביאה מהחדר שלה ואהילי נייר לבנים מחנות סטוק.

איך יוצרים דמות מבצק סוכר

אחת מהפעילויות שהילדים נהנו מהן מאוד וגם תרמו לאווירה המרחפת היתה בריכת כדורים על המים של “אטרקציה בדרכים”, סיפרו לי שגם מבוגרים נכנסו לכדור, חבל שלא הספקתי.

איך יוצרים דמות מבצק סוכר

בחנות סטוק קנינו מבחנות מתוקות ואבקת נוצצים והבנות יצרו לעצמן בקבוק משאלות עם אבקת פיות, בליווי של מדריכה חמודה מהמושב.

בפינה נוספת הבנות קיבלו תסרוקות עם קישוטי שיער של פרחים נוצצים ולקים בשלל צבעים משושי, הקוסמטיקאית האהובה שלנו.

איך יוצרים דמות מבצק סוכר

פינת בועות סבון ענקיות תרמה גם היא לשילוב של אווירה חלומית ולבילוי נהדר לכל המשפחה, בהדרכה של נער מהמושב. הצטיידתי בתמיסת בועות וכלים מתאימים להפעלה לכמות גדולה של אנשים באתר של חברת בעבוע.

איך יוצרים דמות מבצק סוכר

יזמים צעירים מהמושב הפעילו באירוע דוכני סוכר על מקל, פופקורן וברד. הייתה לי כוונה לעצב שקיות במיתוג הבת מצווה לפופקורן אבל עצרתי את עצמי, נכון שאני לא מאלו שמגזימות? מלבד הכיבוד הקל היתה גם ארוחה, תודה גדולה לחברת “שירה חדשה” על ההפקה המתוקתקת.

איך יוצרים דמות מבצק סוכר

בחנות סטוק בכרמיאל מצאנו מסגרות רומנטיות בחמישה שקלים בלבד ובעזרתן קישטנו את השולחנות וגם מיקמנו את האורחים.

קניתי צילום רומנטי של יער פיות לעמדת צילום מגנטים. והדפסתי אותו בגודל שלושה מטרים אצל שלטי מנור החמודים, ליד הרקע תלינו כתרים מפרחים וכנפיים ורודות שאפשר להשיג בחנויות הסטוק. הילדות נהנו להצטלם על הרקע הקסום, ולא רק הילדות.

אם גם אתם מתכננים אירוע פיות תוכלו לקבל עוד רעיונות והשראה בלוח הפינטרסט שנעצתי במהלך ההכנות.

עוד פוסט שלי עם מתכון קסום לפחזניות וצילומי יער פיות חורפי, תוכלו לקרוא כאן.

.אני מאחלת לכם מכל הלב, חיים שמחים ומלאי קסם ואהבה

Comments

comments

6 Responses

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Skip to content