העוגה המיוחדת של אורי אורבך

אולי בשבת יזרקו סוכריות בבית הכנסת
והבן של עובדיה יצעק “גוט שאבעס” מהמרפסת.
אולי בשבת יבואו אורחים עם ילדים בגילי,
אולי בשחמט אנצח את אבא שלי,
אולי בשבת נטייל עד גבעת החול,
אולי השכן לא יפתח את הרדיו בקול.
אולי בשבת כשאגיד דבר תורה
סבא יאמר: “יישר כוחך!
כל הפיסטוקים – רק בשבילך!”
אולי בשבת תהיה עוגה מיוחדת,
אולי בשבת אמא תלך ללדת.
ואם לא בשבת הזו,
אולי בשבת אחרת.


השבוע, כשאורי אורבך דודי הלך לעולמו, הסתובבתי חסרת מנוחה וחיפשתי דרך לעזור. בין ההספדים בפייסבוק מצאתי יוזמה של סיוון הר שפי לזרוק סוכריות בבתי הכנסת לזכר אורי. החלטתי לחלק סוכריות בבית הכנסת שלנו ועיצבתי דף ובו השיר הידוע “אולי בשבת יזרקו סוכריות” והקדשה לזכרו של אורי.
בעוד אני חוככת בדעתי מה הניסוח המתאים ריחפה מעלי אימת העורכת הלשונית של הבלוג הזה, הלא היא מיכל אורבך, אשתו של אורי ושותפתו לכתיבת הספרים ועריכתם. לא העזתי לפנות למיכל לייעוץ בזמן שהיא יושבת שבעה אבל אני בטוחה שעוד אשמע ממנה על הכשלים שלי… (עורכת – מיכל אמרה שהיה רווח כפול)


TMR_2904

שיתפתי בפייס את המיזם לחלק סוכריות והצעתי למעוניינים לקבל את קובץ ההקדשה המעוצב במייל. תוך חצי שעה קיבלתי עשרות פניות מכל רחבי הארץ ובעוד אני שולחת מיילים בלי הפסקה הבנתי שלא רק אני, אחיינית אחת מעשרות אחיינים מרגישה אובדן, גם ציבור גדול מאוד מרגיש צורך להביע צער, הערכה והזדהות. אחרי זמן קצר כבר סוקרה היוזמה באתרי אינטרנט של הציבור הדתי והיוזמה סחפה רבים מאוד. הקובץ עלה לשרת וניתן להוריד אותו כאן.


בבתי כנסת רבים מספור יחולקו סוכריות לזכר אורי. אם רציתם לקחת חלק ולא הספקתם השבת, אז כדברי השיר המשקף את החיוך, הנינוחות והשלווה של אורי: “אם לא בשבת הזו, אולי בשבת אחרת“.

אחרי שעשיתי את זה הרגשתי הרבה יותר טוב, אבל רציתי להמשיך.
ואז נזכרתי בשיר וצץ לי רעיון.
“אולי בשבת תהיה עוגה מיוחדת,
אולי בשבת אמא תלך ללדת.
ואם לא בשבת הזו,
אולי בשבת אחרת.”

אני לא הולכת ללדת, אבל עוגה מיוחדת! הרי זה מה שאני עושה כאן בבלוג. יכול להיות שאורי הטמין לי מסר חבוי של עידוד בשיר שכתב לפני עשרים שנה? כנראה שלא. אבל התחלתי בסוכריות שבראש השיר ואסיים בעוגה שבסופו.

לעוגה הזו אקרא “העוגה המיוחדת של אורי אורבך”. היא באמת מיוחדת ברעיון הפשוט והמגניב שלה. עוגה ללא אפיה שמחביאה בתוכה קרמבואים שלמים שמכוסים בשמיכת גבינה מוקצפת. שכבת הגבינה הקרה מקפיאה את שכבת השוקולד שמצפה את הקרמבואים. היא מצידה מתפצחת בפה ומגלה מתיקות מפתיעה של הקרמבו מול העדינות של הגבינה. ההכנה ממש קלה, רוצים להכין לזכרו של אורי?

 

 

העוגה של אורי אורבך

העוגה המיוחדת של אורי אורבך

מתאימה לשתי תבניות אינגליש קייק באורך של כ- 27 ס”מ.

המרכיבים
שישה קרמבואים בטעם מוקה
500 גרם גבינה לבנה 5%
2 שמנת מתוקה לקצפת 500 מ״ל
6 כפות סוכר
פודינג וניל
תותים לעיטור

אופן ההכנה
1. מקציפים את השמנת המתוקה בבלנדר ביחד עם הפודינג והסוכר עד לקבלת קצפת חזקה. מוסיפים בתנועות עטיפה את הגבינה ומערבבים בעדינות לתערובת אחידה.
2. בשתי תבניות מאורכות מניחים את הקרמבואים (בלי עטיפה, כן?), אם יש לכם תבניות ארוכות פרגנו בארבעה קרמבואים לכל תבנית. יוצקים מעל את התערובת כך שתמלא את הרווחים ותכסה את הקרמבואים מלמעלה.
מעטרים בתותים חתוכים דק.
3. מקפיאים את העוגה לארבע שעות לפחות. מוציאים אותה כמה דקות לפני ההגשה אם אתם אוהבים מרקם קפוא ושעה לפני ההגשה אם אתם אוהבים מרקם מוס.

רוצים לשתף?
הכנסו לעמוד הפייסבוק של איך להרשים את חמותך
אשמח אם תעלו תמונות של העוגה המיוחדת שלכם לזכר אורי.

Comments

comments

3 Responses

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Skip to content